17 października w Urzędzie Miasta i Gminy w Zawadzkiem odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
17 października w Urzędzie Miasta i Gminy w Zawadzkiem odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w nich również nauczyciele naszej szkoły. W podziękowaniu za pracę Nagrodę Burmistrza otrzymała Pani Dyrektor Małgorzata Kozioł oraz na wniosek dyrektora, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pedagogicznej, nauczycielka języka polskiego - p. Anita Stachowska.
List gratulacyjny z rąk Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej odebrała także p. Karina Gryc, która otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i rozwoju edukacji.
Dzień Edukacji Narodowej
„Dzisiaj Dzień Nauczyciela, więc popłynie życzeń moc,
byście z pasją, cierpliwością nauczali cały rok”
Takie życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyśpiewali dzisiaj swoim nauczycielom i pracownikom szkoły
uczniowie klasy IV i V, którzy przygotowali program artystyczny z okazji tego święta.
Były życzenia, nagrody, podziękowania i serdeczne słowa skierowane dla wszystkich przez Panią Dyrektor.
Wielką niespodziankę swoim wychowankom sprawili również nauczyciele, którzy wcielili się w bohaterów wiersza Julia Tuwima „Rzepka”.
3
FESTYN RODZINNY
7 października 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Żędowicach odbył się Festyn Rodzinny. Rada Rodziców, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne zadbali o radosny nastrój tego spotkania. Była między innymi: „Belgijka”, malowanie twarzy i na sterczu oraz „Kawiarenka pod chmurką”. Każdy znalazł coś dla siebie i mamy nadzieję, że rodzice ze swoimi pociechami miło spędzili popołudniową sobotę. Wszystkim dziękujemy za przygotowanie Festynu, a Państwu za udział. Zapraszamy już na świąteczne spotkanie 30 listopada
10
Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
Piknik rodzinny
Po kartofle na pole…
14 września uczniowie klas 7 i 8 z PSP w Żędowicach poszli kopać kartofle na pole, czyli wzięli udział w wykopkach. Oczywiście trzeba było zadbać o odpowiedni strój i instrukcje, których udzieliła nam znawczyni tej sztuki, niezastąpiona Pani Edyta Koj. Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, na polu Państwa Rozalii i Edmunda Zyzików, swoją sześćdziesięcioletnią kopaczką zademonstrowała nam, jak się „downiyj” kartofle sadzioło, okopywało, plewioło i w końcu kopało. Praca na świeżym powietrzu sprawiła wszystkim ogromną frajdę. Było też ognisko, pieczenie ziemniaków i kiełbasek oraz śląski kołocz. Wielką niespodzianką okazało się również spotkanie z Burmistrzem Zawadzkiego Mariuszem Stachowskim oraz sołtysami z Żędowic i z Kielczy. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Zyzikom za udostępnienie nam skrawka swojej ziemi i życzliwe przyjęcie.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Po wakacjach, pełnych słońca i radości, nadszedł czas powrotu do szkoły. Na uroczystym apelu Pani Dyrektor Małgorzata Kozioł powitała serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a w szczególności Pierwszoklasistów i ich rodziców. W naszej szkole naukę w klasie pierwszej rozpoczęło 30 uczniów. Aby złagodzić stres i niepokój związany z nowym miejscem i nowymi wyzwaniami uczniowie klasy I a i I b odebrali tyty z rąk swoich starszych kolegów. Po zakończeniu części oficjalnej i życzeniach dobrego roku szkolnego uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami.
28
Nowy rok szkolny - ogłoszenia !!!
Lista podręczników 2023/2024
„Żędowickie talenty” – zakończenie projektu
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach zakończyło realizację projektu „Żędowickie talenty” współfinansowanego przez Fundację PZU.
W ramach projektu uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żędowicach uczestniczyli w zajęciach tańca narodowego i regionalnego, zajęciach teatralnych w gwarze śląskiej, warsztatach tanecznych. Uczestnicy mogli rozwijać swoje talenty i zainteresowania pod kierunkiem profesjonalnych instruktorów. Nauka tańca ludowego i narodowego, posługiwanie się gwarą to przede wszystkim podtrzymywanie tradycji naszych przodków i kultywowanie narodowego dorobku kultury. Naturalną konsekwencją postępu w różnych dziedzinach życia jest to, że z biegiem lat wiele dawnych obrzędów ulega zapomnieniu. Coraz mniej osób pamięta, jak kiedyś wyglądało życie na polskiej wsi. Korzystając z wiedzy i doświadczenia jakie posiadają członkinie Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich przeprowadzono warsztaty regionalne, podczas których uczniowie uczyli się kiszenia kapusty, skubania pierza, pieczenia żędowickich placków i pysznych ciasteczek. Dzięki tym warsztatom uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy o zwyczajach i tradycjach swoich przodków. Były one także okazją do miłych spotkań, wymiany doświadczeń i wzajemnej integracji. Zwieńczeniem działań projektowych był Koncert „Spotkanie z folklorem”. Uczniowie zaprezentowali przygotowane na warsztatach scenki w gwarze śląskiej, motyw „Wesela Śląskiego” oraz tańce w wykonaniu zespołu „Żędowianie”. Koncert zgromadził 300-osobową widownię i był źródłem wzruszeń i przeżyć duchowych.
Wszystkie działania projektowe skupiały swoją uwagę na zainteresowaniu młodych ludzi regionalizmem, gwarą, pielęgnowaniu tego, co jest charakterystyczne dla regionu i stanowi o naszej odrębności.
Realizacja projektu „Żędowickie talenty” była możliwa dzięki Fundacji PZU, która współfinansowała powyższe przedsięwzięcie.
Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU
#FundacjaPZU, #edukacja
8
Wakacje
ZAKOŃCZENIE SZKOŁY KLASY VIII
23 czerwca 2023 r. naszą szkołę pożegnali uczniowie klasy VIII.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem pani Dyrektor, po którym nastąpiło wręczenie wyróżnień, nagród i świadectw ukończenia szkoły.
Nasi absolwenci podziękowali za osiem lat nauki, a uczniowie klasy VII pożegnali ich upominkami i życzeniami powodzenia na dalszych etapach edukacji.
Na koniec świeżo upieczeni absolwenci zaprezentowali program artystyczny, w którym po raz ostatni zaprezentowali swoje talenty muzyczne i taneczne. Mottem były słowa, że ŻYCIE TO WIELKA PODRÓŻ. Zabrali więc nas w muzyczną podróż po świecie.
A teraz nadszedł czas na zasłużone wakacje.
Życzymy Wszystkim dobrego odpoczynku, aby nabrali sił przed kolejnym etapem ich życia, jakim będzie szkoła ponadpodstawowa.
Będziemy za wami tęsknić.
6
Zakończenie roku szkolnego
23 czerwca 2023 roku godzinie 9.00 rozpoczęło się uroczystsze zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dla klas I – VII. Uczniowie otrzymali wyróżnienia, nagrody i świadectwa z paskiem.
Szczególne wyróżnienie otrzymał Bartosz Orłowski z kl. III – jako najlepszy uczeń pierwszego etapu edukacyjnego oraz Karolina Mrohs z kl. V – jako najlepsza uczennica drugiego etapu edukacyjnego. Gratulujemy
I wreszcie nadszedł czas na zasłużone wakacje.
Życzymy Wszystkim dobrego odpoczynku.
6
Szczęśliwej drogi, już czas…
Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy przytoczyć dzisiaj kiedy kończy się rok szkolny, a dla trzecioklasistów pierwszy etap edukacyjny. Przez trzy lata wspólnie poznawaliśmy świat biorąc udział w wycieczkach, spotkaniach i uroczystościach. Tutaj przeżywaliśmy radości z sukcesów i smutek gdy coś było nie tak jakbyśmy chcieli. Przez ten czas wiele osiągnęliśmy tylko dlatego, że tworzyliśmy zgrany zespół. Czas płynie szybko, czy tego chcemy czy nie. Jedyne co możemy zrobić, to jak najlepiej go wykorzystać. Mam nadzieję, że nam się to udało. Na zakończenie klasy III uczniowie z rodzicami i wychowawczynią postanowili spędzić czas na wspólnym pikniku. Piękna pogoda, wspaniała atmosfera, cudowne miejsce, pyszny poczęstunek, niesamowite emocje związane ze spływem kajakowym sprawiły, że to popołudnie było wyjątkowe i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Drodzy Uczniowie życzymy Wam powodzenia na kolejnym etapie nauki a rodzicom wiary w swoje dzieci. Radosnych wakacji!
Piknik klas I-III
Korzystając z pięknej pogody , uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami postanowili zakończyć rok szkolny 2022/23 na wspólnym pikniku w gospodarstwie Państwa Thiel. Była to świetna okazja do wzmocnienia więzi koleżeńskich, gier sportowych, wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Zmęczeni uczniowie mogli odpoczywać w cieniu drzew i posilić się grillowanymi kiełbaskami. Na zakończenie dla wszystkich były pyszne lody. Dobre humory oraz świeże powietrze sprawiły, że wszyscy bawiliśmy się doskonale. Dziękujemy Państwu Thiel za miłe przyjęcie, gościnność i życzliwość. Na pewno do Państwa wrócimy!
3
WYCIECZKA ROWEROWA KLASY II
21 czerwca odbyła się wycieczka rowerowa do Zawadzkiego, w której udział wzięła klasa druga wraz z wychowawczynią oraz kilkoma rodzicami. Celem wycieczki była integracja klasy i przypomnienie zasad ruchu drogowego.
Pierwszym ważnym punktem wycieczki była wspólna gra w kręgle, następnie po wyczerpującej rozgrywce uczniowie mieli okazję zregenerować siły jedząc pyszny posiłek. Na sam koniec na uczniów czekała słodka niespodzianka pod postacią pysznych lodów
1
Noc w szkole
Z 16 na 17 czerwca uczniowie klasy III spędzili noc w szkole. Był to radosny czas spędzony bez rodziców, ale… z wychowawczynią. Dużo wcześniej planowaliśmy ten wieczór i chyba nam się udało, ponieważ mieliśmy bardzo mało czasu na sen. Były gry na boisku szkolnym, zabawy, planszówki, komputery. Wiele atrakcji i emocji dostarczyła nam wieczorna zabawa w podchody. Każda grupa miała do wykonania 10 zadań. Tak je starannie ukryliśmy, że do dzisiaj nie wszystkie udało nam się odnaleźć. Ale i tak bawiliśmy się świetnie. Kolacja także była wyjątkowa! Oczywiście pizza i frytki! Wieczór spędziliśmy z popcornem „w sali kinowej”. No i przyszedł czas na sen. Noc okazała się wyjątkowo krótka. Rano trochę zaspani wróciliśmy do domów. Na naszym przykładzie widać, że szkoła to nie tylko nauka, to także miejsce gdzie można wspólnie spędzić czas i dobrze się bawić.
Spotkania integracyjne
Koniec roku szkolnego dla klasy VI i VII przebiegał pod kątem integracji. W środę 21 czerwca uczniowie obydwu klas wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę rowerową do Zawadzkiego. Celem naszej wyprawy była wizyta w lodziarni Pyszne Lody Włoskie. Odwiedziliśmy także plac zabaw przy Urzędzie Miejskim oraz na ul. Powstańców Śląskich. Wszystkim dopisywały dobre humory i oczywiście apetyty na doskonałe lodowe desery. Nawet letni deszcz, który towarzyszył nam w drodze powrotnej, był nie lada atrakcją. W czwartek 22 czerwca spędziliśmy razem czas na wspólnym pikniku. I znowu było pysznie, zabawnie i bardzo……ciepło.
1
Centralna Biblioteka Josepha von Eichendorffa w Opolu - wycieczka
22.06. pojechali tam pociągiem uczniowie kl. V i wzięli udział w dwujęzycznej lekcji bibliotecznej ,,Schlesische Grusselgeschichten - Śląskie opowieści z dreszczykiem". Dowiedzieli się kim jest: Połednica, Czarny Pies, Chabernica, Strziga czy Błędne Ogniki. Następnie do wybranej opowieści wykonali i zaprezentowali prace plastyczne.
W ,,lochach" biblioteki poznali, jak wygląda archiwum. Zobaczyli najstarszą książkę w zbiorach z 1663 r. Ponadto próbowali czytać gazety z przełomu XIX i XX w. Wyczytali w jednym z ogłoszeń z 1903 r., że już w połowie listopada odbywał ,,Weihnachten-Ausverkauf " - wyprzedaż bożonarodzeniowa (jak i w naszych czasach).
Po wizycie w bibliotece zjedli naleśniki oraz aktywnie spędzili czas na placu zabaw. Do tego pogoda i humory dopisały.
A Wy ciekawi miejsca i oferty także dla szkół? Polecamy wizytę!
STANISZCZAŃSKA KOLEJ DREZYNOWA (linia 175) - wycieczka
21.06. uczniowie kl. IV i V udali się do Staniszcz Wielkich na dworzec PKP z 1911. Wsiedli do drezyn, które napędzali mięśniami nóg. Przy okazji podziwiali lokalną przyrodę i krajobraz. Po wysiłku fizycznym upiekli pyszne kiełbasy w ognisku.
Potem przejechali autokarem do ,,Przystani Natura24", gdzie schowali się przed deszczem i śpiewali. Gdy wyszło słońce, wrócili do aktywnego wypoczynku (m.in. grali w piłkę nożną). Ochłody dodały miejscowe lody.
Polecamy skd175.pl
PS Pozdrawiamy także Pana Policjanta, który nieoczekiwanie w drodze powrotnej skontrolował autokar i nie miał zastrzeżeń.
12