• „Żędowickie talenty” – zakończenie projektu

• Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach zakończyło realizację projektu „Żędowickie talenty” współfinansowanego przez Fundację PZU.

W ramach projektu uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żędowicach uczestniczyli w zajęciach tańca narodowego i regionalnego, zajęciach teatralnych w gwarze śląskiej, warsztatach tanecznych. Uczestnicy mogli rozwijać swoje talenty i zainteresowania pod kierunkiem profesjonalnych instruktorów. Nauka tańca ludowego i narodowego, posługiwanie się gwarą to przede wszystkim podtrzymywanie tradycji naszych przodków i kultywowanie narodowego dorobku kultury. Naturalną konsekwencją postępu w różnych dziedzinach życia jest to, że z biegiem lat wiele dawnych obrzędów ulega zapomnieniu. Coraz mniej osób pamięta, jak kiedyś wyglądało życie na polskiej wsi. Korzystając z wiedzy i doświadczenia jakie posiadają członkinie Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich przeprowadzono warsztaty regionalne, podczas których uczniowie uczyli się kiszenia kapusty, skubania pierza, pieczenia żędowickich placków i pysznych ciasteczek. Dzięki tym warsztatom uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy o zwyczajach i tradycjach swoich przodków. Były one także okazją do miłych spotkań, wymiany doświadczeń i wzajemnej integracji. Zwieńczeniem działań projektowych był Koncert „Spotkanie z folklorem”. Uczniowie zaprezentowali przygotowane na warsztatach scenki w gwarze śląskiej, motyw „Wesela Śląskiego” oraz tańce w wykonaniu zespołu „Żędowianie”. Koncert zgromadził 300-osobową widownię i był źródłem wzruszeń i przeżyć duchowych.

Wszystkie działania projektowe skupiały swoją uwagę na zainteresowaniu młodych ludzi regionalizmem, gwarą, pielęgnowaniu tego, co jest charakterystyczne dla regionu i stanowi o naszej odrębności.

Realizacja projektu „Żędowickie talenty” była możliwa dzięki Fundacji PZU, która współfinansowała powyższe przedsięwzięcie.

Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU

#FundacjaPZU, #edukacja