• Aktualności

            • Sala terapeutyczna

            • W tym roku szkolnym udało nam się uruchomić salę terapeutyczną z wieloma pomocami do prowadzenia zajęć. Gabinet wyposażony został w tablicę interaktywną, szeroki zestaw programów terapeutycznych, tablet, laptopy oraz gry terapeutyczno-edukacyjne. Zadbaliśmy także o przyjazny wygląd sali. Ściany zdobią kolorowe postaci zwierząt, a do relaksu zakupiono wygodne pufy i poduszki. W nowej sali odbywają się zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności emocjonalno- społeczne, terapeutyczne.

            • KONCERT

            • SERDECZNIE ZAPRASZAMYKONCERT ODBĘDZIE SIĘ

              W KINOTEATRZEW ZAWADZKIEM

              04.06.2023, GODZ. 16.00 

              Wstęp za okazaniem wejściówek(zapisy na wejściówki pod numerem telefonu 77 4616 796)

            • Potrójny sukces!

            •  

              W piątek, 12 maja 2023 roku, odbył się w Szkole Podstawowej w Izbicku finał XXIX Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”. W konkursie wzięło udział 180 uczestników w kategoriach: przedszkole, szkoła podstawowa i ponadpodstawowa oraz dorośli.

              Były to występy indywidualne - monologi oraz grupowe - scenki rodzajowe. Uczestnicy opowiadali o starych śląskich obyczajach i ważnych lokalnych wydarzeniach. Część dotyczyła także rodzimych bajek, baśni i legend.

              Naszą szkołę reprezentowało dziewiętnaścioro uczniów. Zaprezentowaliśmy trzy scenki rodzajowe i jeden monolog. Konkurs zakończył się dla naszej szkoły ogromnym sukcesem.

              W kategorii scenek rodzajowych zajęliśmy następujące miejsca:

              I miejsce (w kategorii kl. IV-VI)- Koło regionalne (Cudze kwŏlymy, a eli Ślōnsk(i) znōmy? – edukacyjŏ regiōnalnŏ w szkole”),

              I miejsce ex aequo (w kategorii kl. VII-VIII)- Klasa VII („Kaj som dzieci, tam słońce świyci”) i klasa VIII („Wywodziny”).

              Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • Wycieczka kl. 4-5 ,,Dziedzictwo Górnego Śląska"

            •  

              10.05. rozpoczęliśmy dzień pod Radiostacją Gliwicką - (najwyższa konstrukcja z drewna w Europie i jedno z miejsc oficjalnego rozpoczęcia II wojny światowej). Obok uczniowie eksperymentowali w parku sensorycznym. Następnie na osiedlu ZANDKA w Zabrzu zobaczyli, jak żyły rodziny hutników (w tym unikat: dom ze stali).  Potem w Świętochłowicach podziwiali panoramę Górnego Śląska z dawnej wieży wyciągowej kopalni Deutschland. W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przekonali się, jak wyglądała praca hutnika na przestrzeni kilkuset lat. Sami zaś ostemplowali torby motywami hutniczymi. Już w Katowicach, po tradycyjnym śląskim obiedzie (nudelzupã, roladã, gumiklyjzy i modrŏ kapustã), spacerowaliśmy w Strefie Kultury w centrum miasta. Ostatnim punktem było osiedle robotnicze dla górnikówNikiszowiec.

              Swoją ogromną wiedzą i ciekawostkami dzielił się z nami przewodnik Radosław Krawczyk. Obalił sporo stereotypów o ,,Czarnym Śląsku", który bardzo się zmienił.

              Wybierz się i Ty niedaleko!

            • Uroczysty apel z okazji obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            •  

              „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”

              Dnia 28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas I-III pod opieką swoich nauczycieli, przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Zaprezentowana została historia uchwalenia konstytucji podczas obrad Sejmu Wielkiego, nawiązano również do Święta Pracy i Święta Flagi. Nie zabrakło odświętnych strojów, oraz wyeksponowania symboli narodowych. Była to piękna lekcja historii.

            • Szlakiem wrocławskich krasnali

            •  

              8 maja uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej udali się na wycieczkę do Wrocławia. Nasz pobyt w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego. Zobaczyliśmy między innymi średniowieczne kościoły, Pałac Arcybiskupi, Ossolineum oraz gmachy uniwersyteckie. Spacer zakończyliśmy na rynku. Potem obejrzeliśmy Panoramę Racławicką oraz udaliśmy się do Hydropolis, czyli Centrum Wiedzy o Wodzie, gdzie zachwycił nas batyskaf, symulator śniegu, ogień z pary wodnej czy drukarka wodna. Nie zabrakło oczywiście smacznego posiłku oraz… słońca, a pojawiające się raz po raz na naszej trasie urocze wrocławskie krasnale dodawały całej wycieczce niesamowitego uroku.

              Wyjazd współfinansowany był ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

            • Młodzieżowy Laur Kompetencji dla Oliwii!

            •  

              Laureatką MŁODZIEŻOWEGO LAURU KOMPETENCJI w roku szkolnym 2022/2023 została nasza uczennica Oliwia Janoszka. Nagrodę z rąk z rąk Burmistrza Mariusza Stachowskiego otrzymała za swoje osiągnięcia w nauce, reprezentowanie szkoły na wielu konkursach i zawodach a także za pracę na rzecz wolontariatu

              Serdecznie gratulujemy!

            • ŻĘDOWICKIE TALENTY - PIELĘGNUJEMY TRADYCJE

            •  

              W środę, 22 marca 2023r., w Publicznej Szkole Podstawowej w Żędowicach roznosił się przyjemny zapach domowych ciasteczek, który wprawił wszystkich w wesoły nastrój. Wszystko to za sprawą warsztatów cukierniczych zorganizowanych w ramach projektu „Żędowickie talenty” sfinansowanego ze środków Fundacji PZU. Zajęcia miały na celu przybliżenie tradycji związanych ze śląskimi wypiekami. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu ciasta, rozwałkowywaniu, wykrawaniu foremkami przeróżnych kształtów, układaniu ciasteczek na blachach. Po upieczeniu rozpoczęła się najważniejsza część zajęć, czyli dekorowanie wypieków i degustacja. Warsztaty sprawiały uczestnikom wiele radości. Były one możliwe dzięki pomocy Pań ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, które przyniosły swoje „sprawdzone” przepisy i pomagały dzieciom zgłębiać tajniki wiedzy cukierniczej. Wypiek domowych ciasteczek to już kolejne zajęcia, które udało nam się zorganizować we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Żędowickich. Tydzień wcześniej odbyły się warsztaty kiszenia kapusty. Rozpoczęły się one opowieścią o tym jak to dawniej robiono zapasy na zimę, jakie mamy rodzaje przetworów oraz kapusty. Uczniowie byli zachwyceni i podekscytowani opowieściami Pań oraz pokazem dawnych i współczesnych urządzeń kulinarnych potrzebnych do ukiszenia kapusty. Uczniowie samodzielnie szatkowali kapustę i ścierali marchewkę na ręcznej szatkownicy, a także ugniatali warzywa w beczce, aby dobrze się zakisiły. Po skończonej pracy na uczestników zajęć czekał poczęstunek.

               

              Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU

              #FundacjaPZU, #edukacja

            • Podziękowanie

            • Dyrekcja, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie składają gorące podziękowania

              Radzie Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Żędowicach za ufundowanie ław,

              na których można usiąść na przewach.

              Dziękujemy <3

            • „Skubanie pierza”

            •  

              Zwyczaj skubania pierza został zapomniany w większości miejsc w Polsce. Dawniej na wsi, zgodnie ze starym zwyczajem, styczniowe wieczory spędzano na skubaniu pierza. W każdym domu, w którym były dorastające dziewczyny, chowano stado gęsi, by z ich piór zrobić córce pierzynę i poduszki, które stanowiły podstawowy element wiana młodej panny. Była to także okazja do radosnych towarzyskich spotkań, żartów, śpiewu, poznawania ciekawych, tajemniczych, a czasami strasznych historii. Skubaniem pierza zajmowały się tylko kobiety (mężatki i panny), a mężczyźni mogli towarzyszyć paniom, ale w samej czynności nie brali udziału. Czasami przychodzili chłopcy i robili różne psoty i żarty. Aby nie zapomnieć o tej dawnej tradycji, w czwartek 26.01.2023r., uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żędowicach wzięli udział w warsztatach „Skubania pierza”. Impreza realizowana była w ramach projektu „Żędowickie talenty”, sfinansowanego przez Fundację PZU. Do współpracy zaprosiliśmy Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich. Panie przypomniały nam dawne zwyczaje, które kiedyś były bardzo popularne, a dzisiaj już prawie zapominane. Jak trudna i mozolna była to praca przekonaliśmy się, gdy na stole pojawiły się góry gęsiego pierza, a my musieliśmy brać każde piórko i oddzielać puch od pozostałych jego części. Dzięki pomocy i cierpliwości Pań ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich udało nam się „uskubać” dwie małe poduszeczki. W trakcie skubania śpiewaliśmy piosenki, ludowe przyśpiewki, częstowaliśmy się pysznym, śląskim kołaczem. Spotkanie było okazją do wysłuchania opowieści o tym, jak kiedyś wyglądało życie w naszej wsi oraz do międzypokoleniowej integracji. Paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich dziękujemy za skorzystanie z naszego zaproszenia i przeprowadzenie ciekawych zajęć. Był to dla nas nie tylko mile spędzony czas, ale również wartościowe poznawczo doświadczenie.

              Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU

              #FundacjaPZU, #edukacja

            • Klasowe spotkania przy wigilijnym stole i wspólne kolędowanie

            • 22 grudnia 2022 roku odbyło się w naszej szkole coroczne spotkanie bożonarodzeniowe, aby w tym szczególnym czasie oczekiwania na przyjście Pana, złożyć sobie świąteczne życzenia, by wspólnie kolędować i cieszyć się Dobrą Nowiną. W ten wyjątkowy nastrój wprowadziły nas wiersze i ukochane kolędy.

              Jak co roku, każda klasa spotkała się przy swoim wigilijnym stole. Była to okazja, aby złożyć sobie świąteczne życzenia, przełamać się opłatkiem, porozmawiać, zaśpiewać kolędy, ale i przeprosić, jeżeli była taka potrzeba. Nie zabrakło smakołyków i prezentów pod choinką. Oby klimat wzajemnej życzliwości i serdeczności towarzyszył nam przez cały następny rok!

            • Kiermasz Świąteczny

            • 24 listopada 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Żędowicach odbył się Kiermasz Świąteczny. Rada Rodziców, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne zadbali o świąteczny nastrój. Były rozświetlone choinki i lampiony, a stoiskach zastawione świątecznymi stroikami i ozdobami. W części gastronomicznej można było się uraczyć wykwintnymi wypiekami, ciepłymi napojami, swojskim bigosem i „sznitami z tustym”. Gości naszego kiermaszu rozgrzewała tańcami Pani Ewelina Pankiewicz. Atrakcją wieczoru była loteria fantowa prowadzona przez Radę Rodziców.

            • Akademia z okazji Święta Niepodległości

            • 10 listopada 2022 r. uczniowie i pracownicy naszej szkoły świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademie, w których uczniowie klas IV, V i VIII przedstawili kolegom i koleżankom fragment historii Polski dotyczący rozbiorów i powrotu Polski na mapę świata po 123 latach niewoli. Młodzi aktorzy z całą szkołą z powagą i zaangażowaniem odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, zaprezentowali: program artystyczny i wzruszające pieśni patriotyczne.
              Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i obchodach Święta Niepodległości oraz tym, którzy uświetnili uroczystość swoją obecnością.